Salı , 16 Temmuz 2019
Home / Araştır, Hayal Et, Keşfet / Pişman Olmamak İçin :)

Pişman Olmamak İçin :)

Yeni yerler görmek ve keşfetmek her insan için ayrı bir anlam taşımaktadır. Herkes kendi tercih ve zevkine göre şekillendirdiği planlar sayesinde çevresini ve dünyayı keşfediyor. Dünya üzerindeki kıtaları, zirve noktalarını ya da en derin yerleri ilk keşfeden olamayabiliriz. Ancak daha önce gitmediğiniz her yeri kendinizce yeni baştan keşfedebilirsiniz.

d5649551b000356ce0610bfa3f62f60d

Birkaç zamandır gezme, yeni yerleri keşfetme isteği var içimde… Bunun olmasının en önemli sebebi yaşadığımız -imkanları geniş- şehirlerde maruz kaldığımız stres ve diğer alakasız stres yaratıcılar olduğundan eminim… Eminim çünkü şehirden, stresten uzaklaşmak için daha sakin alanları ya da keşfetmediğim yerlere gitmek beni mutlu ediyor. Tilki misali geri döndüğümdeyse mutluluğun yerini çok kısa sürede stres ve diğer telaşlar alıyor. He bir de buna sahip olduğumuz rutin işleri de eklediğimiz zaman işin içinden çıkmak zor bir hal alıyor. Herkes çeşitli sebeplerden -neler olduğunu etrafınıza bakarak irdelediğinizde rahatlıkla bulabilirsiniz- mutsuz… Ancak kendimize bunu itiraf edemediğimiz için mutluymuşuz gibi davranıyoruz. Nereye kadar böyle devam edeceğini kimse bilmiyor.

Hadi diyelim gerçekten mutluyuz!

Peki!

Ya gerçekten huzurlu muyuz?

Sanmıyorum.

İkisi birbirini tamamladığından birisi olmadan diğeri hep eksik kalıyor…

Ne demiş şair;

“Neyleyim köşkü, neyleyim sarayı… İçinde salınan yar olmayınca…”

Yar olsa da sağlık ve huzur olmadıktan sonra köşkü, sarayı kim neyler, orası bilinmez… 🙂

Çalıştığımızı zannederken yaşadığımız durağanlıklar neticesinde hep aynı döngüye takılıp kalıyoruz. Bu durum hem zihnen hem de bedenen kendimizi tekrar etmemize neden olduğu için sağlık açısından da olumsuz etkileniyoruz. Bu kadar karmaşanın içerisinde kendimizi kaybediyoruz. Bir daha bulmak için niyetlendiğimizde de ya çok geç kalıyoruz ya da hiç farkına varamıyoruz.

Fırsat varken zaman zaman düşmek lazım yollara… Yeni yerleri görmek ve keşfetmek, yeni tecrübelere yelken açmak gerek…

Daha önemlisi yaşlanınca anlatacak anı biriktirmek gerek…

Yolda nelerle karşılaşacağını bilen şimdilik yok 🙂

Ancak iyi ya da kötü karşılaşacağımız her şeyin sonunda kendimize ulaşacağız.  Kötülükler her zaman hepimizden ırak olsun inşallah 🙂

Çinli filozof Lao-Tsu‘nun söylediğini –Binlerce kilometrelik maceranın basit bir adımla başladığını – unutmamak ve hep hatırlamak gerek 🙂

Sonrasında pişman olabiliriz 🙂 Hadi takılın peşime 😉

stok-foto

“Bundan yirmi yıl sonra, yapmadığın şeylerden,

yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın.

Bu yüzden, halatlarını söküp at.

Güvende olduğun limandan ayrıl.

Yelkenlerini rüzgarla doldur.

Araştır, Hayal Et, Keşfet”

-Mark Twain

Göz At

Yıldırımdan Korunma

Arazide, doğada, kampta, binada ve kapalı alan içerisinde, araçta ve seyir halindeyken yıldırımdan korunmak için şunlara dikkat etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın