Salı , 3 Aralık 2019
Home / Araştır, Hayal Et, Keşfet / Tekstil Sanayi Müzesi

Tekstil Sanayi Müzesi

Cumhuriyet ve Bursa Tarihi’nin sembol işletmelerinden birisi olan Merinos Yünlü Müessesi 1938 yılında –altın anahtarıyla- Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından açılmıştır. Bursa’nın sanayileşmesinde atılan önemli bir adım olan işletme, ardında herkesin bahsettiği bir iz bırakmıştır. Bu izi takip edenlerin katkılarıyla Bursa önemli bir sanayi şehri olmuştur. Ancak Merinos Yünlü Müessesi zamana ekonomik olarak yenik düşmüş, ondan arda kalanlar ise bu müzede sergilenmektedir.

Müzede, fabrikada gerçekleştirilen üretim süreçlerinin detaylarına şahit oluyoruz. Koca koca (80 tonluk) makinelerin işlediği yünlerin, nasıl ipliğe dönüştürüldüğü ilk kattaki (A ve B) bölümlerde görüyoruz. Bursa Merinos’un da forması olmazsa olmazlar arasında yer alıyor ve bizi kapıda karşılaşıyor 🙂 Bugün ki formaların ilk atası belki de… Benden yaşça büyük 🙂

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İlk bölümü bitirdikten sonra müzenin üst katında yer alan (C ve D) bölüme bulunuyor. Burada elde edilen ipliklerin boyama ve işlenme süreçlerinin anlatıldığı kısımla, konfeksiyon bölümü yer alıyor. Eski dikiş makinelerinin sırasıyla dizili olduğu nostalji tüneline giriyorum adeta… Bu tünelin bir bölümünde Atatürk’ün odasıyla karşılaşıyorum. O gün ki şekline göre dizayn edilmiş olan oda, camekan bölmenin ardından sergileniyor. Nostalji tünelinden çıkışa doğru dikiş makinelerinin ardından geçerek müzeyi tamamlıyorum. Ancak daha bitmedi, sırada üst katta yer alan Bursa Göç Tarihi Müzesi var.

Not: Tekstil Sanayi Müzesini, pazartesi günleri hariç haftanın diğer günlerinde 09:00 – 17:30 saatlerinde ücretsiz şekilde keyifle gezebiliyorsunuz.

Göz At

Yıldırımdan Korunma

Arazide, doğada, kampta, binada ve kapalı alan içerisinde, araçta ve seyir halindeyken yıldırımdan korunmak için şunlara dikkat etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın