Pazartesi , 18 Kasım 2019
Home / Genel / 2018’in Kanlı Ay Tutulması: Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması

2018’in Kanlı Ay Tutulması: Yüzyılın En Uzun Ay Tutulması

Son yıllarda görülen ay tutulmalarına göre daha etkili olacağı söylenen Kanlı veya Kırmızı Ay Tutulmasına saatler kaldı. Bu akşam (27 Temmuz 2018) gerçekleşecek olan bu tutulmayı ülkemizin her yerinden uygun hava koşullarında rahatlıkla izleyebileceğiz.

Tek uydumuz olan Ay’ın yüzeyini dünyamızın gölgesi tamamen kaplayacak. Bu kaplama esnasında Ay kırmızı bir renk alacağından bu tutulmaya Kanlı veya Kırmızı Ay Tutulması diyorlar.

Ülkemizde 20.13 itibariyle başlayıp gece yarısı 02.30’a kadar sürecektir. Ancak Ay’ın tam kırmızı hale bürünmesi 23.15 ile 23.30 saatleri arasında gerçekleşecektir. Kuzey Amerika hariç dünyanın her yerinden izlenecek olan tutulma esnasında eşsiz bir doğa olayına şahit olurken muhteşem fotoğraflar da çekilebilecektir.

Kanlı veya Kırmızı Ay Tutulması sırasında kaçırmamanız gereken detaylar;
  • Ay tutulması sırasındaki dolunay, her zaman gördüğümüz dolunaya kıyasla daha küçük görünecek,
  • Tutulmanın tam olarak gerçekleşmesi için Ay’ın tamamen kızıla bürünmesi gerekiyor. Bu nedenle bu akşam ki gerçekleşecek tutulma diğer tutulmalara göre daha etkili olacak,
  • Bu tutulma esnasında dolunayın ışığı hiç olmadığı kadar sönük olması bekleniyor. Tutulma esnasında Mars’ın bile Ay’dan daha parlak görülebilecektir.
  • Bu tutulma sırasında Ay’ın parlaklığının sönük olmasından dolayı çıplak gözle tutulmayı izleyebilecek olmamız ise diğer en ilginç noktalardan birisidir.

Böylesine önemli bir olayı kaçırmayıp tecrübe edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler 🙂

Göz At

Ustalık Gerektiren Kafayı Takmama Sanatı – Mark Manson

Pek çok kişisel gelişim kitabında olmayan bir bakış açısıyla sürekli pozitif olmanın aslında negatiflik getirdiği üzerine odaklanıyor Mark Manson'ın kitabı...

Bir Cevap Yazın